NYFF51 Schedule

Our interactive schedule for the 51st New York Film Festival is coming soon, but we know you're dying to start marking your calendars so here are a few ways to browse the schedule for the Main Slate Official Selection films and Gala Tributes announced so far.

Browse the films and sections on the NYFF site by clicking here.

Download the festival brochure as a PDF by clicking here.

For information about ticket availability, click here.

Browse the schedule by day below:

Festival Sections
Main Slate
   Official Selection
   Gala Tributes
   Film Comment Magazine Presents
   20th Anniversary Screening
   Shorts Programs
Emerging Artists
Spotlight on Documentary
   Applied Science
   How Democracy Works Now
   Motion Portraits
Revivals
Jean-Luc Godard
NYFF Talks
   HBO Directors Dialogues
   HBO On Cinema
Convergence
Views from the Avant-Garde

Venues
ATH – Alice Tully Hall
WRT – Walter Reade Theater
FBT – Francesca Beale Theater
HGT – Howard Gilman Theater
EBM – Elinor Bunin Munroe Film Center
BWA – Bruno Walter Auditorium
FG – Furman Gallery

Friday, September 27
6:00pm Captain Phillips (Official Selection, ATH)
6:15pm Captain Phillips (Official Selection, ATH)
6:30pm Captain Phillips (Official Selection, ATH)
9:00pm Captain Phillips (Official Selection, ATH)

Saturday, September 28
12:00pm HBO Directors Dialogues: Paul Greengrass (NYFF Talks, WRT)
12:30pm The Wind Rises (Official Selection, ATH)
1:30pm Manakamana (Motion Portraits, WRT)
3:30pm Alan Partridge (Official Selection, ATH)
4:30pm At Berkeley (Official Selection, WRT)
5:30pm In the Dark Room (Motion Portraits, FBT)
6:00pm A Touch of Sin (Official Selection, ATH)
8:00pm What Now? Remind Me (Motion Portraits, FBT)
8:30pm Fifi Howls From Happiness (Motion Portraits, HGT)
9:15pm Inside Llewyn Davis (Official Selection, ATH)
All Day NYFF Convergence (EBM)

Sunday, September 29
11:30am Norte, The End of History (Official Selection, WRT)
1:00pm The Last of the Unjust (Official Selection, ATH)
1:00pm HBO Directors Dialogues: Fred Wiseman (NYFF Talks, BWA)
4:45pm Particle Fever (Applied Science, WRT)
6:00pm Le Week-End (Official Selection, ATH)
7:30pm Exhibition (Emerging Artists, WRT)
7:00pm Who Is Dayani Crystal? (Motion Portraits, FBT)
9:00pm Nobody’s Daughter Haewon (Official Selection, ATH)
9:30pm Google and the World Brain (Applied Science, FBT)
10:15pm Child of God (Official Selection, WRT)
All Day NYFF Convergence (EBM)

Monday, September 30
1:00pm In the Dark Room (Motion Portraits, FBT)
3:30pm Nobody’s Daughter Haewon (Official Selection, FBT)
3:30pm Manakamana (Motion Portraits, HGT)
5:30pm Archipelago (Emerging Artitsts, WRT)
6:00pm Afternoon of a Faun: Tanaquil le Clercq (Motion Portraits, WRT)
6:00pm Like Father, Like Son (Official Selection, ATH)
8:15pm Unrelated (Emerging Artists, WRT)
8:30pm Providence (Revivals, WRT)
9:00pm The Missing Picture (Official Selection, FBT)
9:15pm Stranger By The Lake (Official Selection, ATH)
All Day NYFF Convergence (EBM)

Tuesday, October 1
12:00pm Child of God (Official Selection, FBT)
2:30pm What Now? Remind Me (Motion Portraits, FBT)
3:30pm Who Is Dayani Crystal? (Motion Portraits, HGT)
6:00pm About Time (Official Selection, ATH)
6:00pm When Evening Falls On Bucharest Or Metabolism (Official Selection, WRT)
6:00pm Fifi Howls From Happiness (Motion Portraits, HGT)
6:15pm Try and Get Me (Revivals, FBT)
7:30pm Club Sandwich (Emerging Artists, WRT)
8:15pm The Dog (Motion Portraits, FBT)
9:15pm Jimmy P: Psychotherapy Of A Plains Indian (Official Selection, ATH)

Wednesday, October 2
1:00pm Stranger By The Lake (Official Selection, FBT)
1:00pm Particle Fever (Applied Science, HGT)
3:30pm Google and the World Brain (Applied Science, FBT)
3:30pm Jimmy P: Psychotherapy Of A Plains Indian (Official Selection, HGT)
5:45pm Lake Tahoe (Emerging Artists, WRT)
6:00pm Like Father, LIke Son (Official Selection, FBT)
6:00pm Manila in the Claws of Light (Revivals, WRT)
6:15pm HBO Directors Dialogues: Richard Curtis (NYFF Talks, FG)
8:00pm Duck Season (Emerging Artists, WRT)
8:30pm A Tribute to Cate Blanchett (Gala Tributes, ATH)
8:30pm A Touch Of Sin (Official Selection, FBT)
9:00pm About Time (Official Selection, WRT)

Thursday, October 3
6:00pm Jealousy (Official Selection, ATH)
6:00pm Tim's Vermeer (Applied Science, WRT)
8:30pm The Square (Official Selection, WRT)
8:30pm Stray Dogs (Official Selection, ATH)
All Day Views from the Avant-Garde (EBM)

Friday, October 4
6:00pm The Wind Rises (Official Selection, ATH)
6:15pm Burning Bush (Official Selection, WRT)
All Day Views from the Avant-Garde (EBM)

Saturday, October 5
12:00pm American Promise (Official Selection, ATH)
1:30pm Shorts Program 1 (Shorts, WRT)
3:15pm Inside Llewyn Davis (Official Selection, ATH)
4:15pm HBO Directors Dialogues: Agnieszka Holland (NYFF Talks, WRT)
6:00pm The Secret Life of Walter Mitty (Official Selection, ATH)
6:00pm They Live by Night (Revivals, WRT)
8:15pm The Lusty Men (Revivals, WRT)
9:00pm The Secret Life of Walter Mitty (Official Selection, ATH)
All Day Views from the Avant-Garde (EBM)

Sunday, October 6
1:00pm Shorts Program 2 (Shorts, WRT)
3:15pm The Immigrant (Official Selection, ATH)
3:30pm Jimmy P: Psychotherapy of a Plains Indian (Official Selection, WRT)
6:00pm Gloria (Official Selection, WRT)
6:15pm Abuse of Weakness (Official Selection, ATH)
9:00pm Bastards (Official Selection, ATH)
All Day Views from the Avant-Garde (EBM)

Monday, October 7
1:00pm Stray Dogs (Official Selection, FBT) 
3:45pm Jealousy (Official Selection, FBT) 
6:00pm Real (Official Selection, ATH)
6:00pm Le Week-End (Official Selection, WRT) 
6:00pm Gloria (Official Selection, FBT) 
8:15pm My Name Is… Hmmm (Official Selection, WRT) 
9:00pm Alan Partridge (Official Selection, ATH)
All Day Views from the Avant-Garde (EBM)

Tuesday, October 8
1:00pm Shorts Program 1 (Shorts, HGT)
1:30pm Club Sandwich (Emerging Artists, FBT)
3:30pm Exhibition (Emerging Artists, FBT)
4:00pm The Missing Picture (Official Selection, HGT) 
6:00pm All Is Lost (Official Selection, ATH) 
6:00pm Mysterious Object at Noon (Revivals, FBT)
6:30pm The Dog (Motion Portraits, HGT) 
7:30pm 12 Years a Slave (Film Comment Presents, WRT)
8:00pm Mauvais Sang (Revivals, FBT)
9:00pm Nebraska (Official Selection, ATH)
9:15pm When Evening Falls On Bucharest And Metabolism (Official Selection, HGT)

Wednesday, October 9
12:00pm The Immigrant (Official Selection, FBT)
1:00pm Burning Bush (Official Selection, HGT)
3:00pm Bastards (Official Selection, FBT)
6:00pm Hail Mary (Jean-Luc Godard, WRT)
6:00pm Boy Meets Girl (Revivals, FBT)
6:00pm Abuse Of Weakness (Official Selection, HGT)
8:30pm A Tribute to Ralph Fiennes + The Invisible Woman (Gala Tributes, ATH)
8:30pm The Chase (Revivals, FBT)
9:00pm Alphaville (Jean-Luc Godard, WRT)
9:00pm Tim's Vermeer (Applied Science, HGT)

Thursday, October 10
12:00pm My Name Is… Hmmm (Official Selection, FBT)
12:00pm Shorts Program 2 (Shorts, HGT)
3:00pm American Promise (Official Selection, HGT)
3:30pm Last Best Chance (How Democracy Works Now, FBT)
6:00pm Only Lovers Left Alive (Official Selection, ATH)
6:00pm The Age of Innocence (Revivals, WRT)
6:00pm The Game Is On (How Democracy Works Now, FBT)
6:15pm Weekend (Jean-Luc Godard, HGT)
8:30pm Mountains and Clouds (How Democracy Works Now, FBT)
9:00pm Dazed and Confused (20th Anniversary Screening, ATH)
9:00pm All Is Lost (Official Selection, WRT)
9:00pm Shorts Program 3 (Shorts, HGT)

Friday, October 11
12:00pm Sam in the Snow (How Democracy Works Now, FBT)
1:00pm Afternoon of a Faun: Tanaquil le Clercq (Motion Portraits, HGT)
2:15pm The Kids Across the Hill (How Democracy Works Now, FBT)
3:30pm Weekend (Jean-Luc Godard, HGT)
4:30pm Marking Up the Dream (How Democracy Works Now, FBT)
6:00pm Omar (Official Selection, ATH)
6:00pm Sandra (Revivals, WRT)
6:00pm For Ever Mozart (Jean-Luc Godard, HGT)
6:15pm Ain't the AFL for Nothin' (How Democracy Works Now, FBT)
8:00pm Shorts Program 4 (Shorts, HGT)
8:30pm Blue Is The Warmest Color (Official Selection, ATH)
8:30pm Brothers and Rivals (How Democracy Works Now, FBT)
9:00pm Inside Llewyn Davis (Official Selection, WRT)

Saturday, October 12
12:00pm Nebraska (Official Selection, ATH)
12:00pm Protecting Arizona (How Democracy Works Now, FBT)
12:30pm Hail Mary (Jean-Luc Godard, HGT)
1:15pm HBO On Cinema: James Gray (NYFF Talks, WRT)
2:30pm The Senate Speaks (How Democracy Works Now, FBT)
3:00pm Only Lovers Left Alive (Official Selection, ATH)
3:00pm Omar (Official Selection, WRT)
3:30pm For Ever Mozart (Jean-Luc Godard, HGT)
6:00pm Her (Official Selection, ATH)
9:00pm Her (Official Selection, ATH)

Sunday, October 13
2:00pm Bastards (Official Selection, FBT)
4:00pm 12 Years a Slave (Film Comment Presents, WRT)
6:00pm Afternoon of a Faun: Tanaquil le Clercq (Motion Portraits, WRT)
8:30pm Blue Is the Warmest Color (Official Selection, WRT)

NYFF 51 Sponsors